גירושין, תהליך לא פשוט כשלעצמו, מסתבך משמעותית כשילדים מעורבים בעניין.

גירושין, תהליך לא פשוט כשלעצמו, מסתבך משמעותית כשילדים מעורבים בעניין. גירושין של זוג נשוי משפיעים בצורה מכרעת על הילדים. נושא גירושין וילדים בא לידי ביטוי בהסכמי גירושין בשני תחומים: מזונות ומשמורת.

 

עבורכם הגולשים, מידע מקצועי על קצה המזלג בשלושת הנושאים הבאים:

 

מזונות

 

מזונות ילדים מוטלים על הגבר ללא שום קשר ליכולת הכלכלית שלו. סכום המינימום למזונות ילדים עומד על 1,800 ₪ לכל ילד, ובנוסף מתחשב בית המשפט בהכנסה של הגבר וברמת החיים לה מורגלים הילדים. היכולת הכלכלית של האישה נלקחת בחשבון אף היא בחישוב גובה המזונות. תשלום המזונות מחויב עד להגיעם של הילדים לגיל 18. בשל הטלת התשלום הכבד על האב, נושא המזונות רגיש במיוחד, והוא גורר עיכובים רבים בתיקי גירושין. גירושין וילדים זה תחום רגיש בבתי המשפט.

 

משמורת

 

בדרך כלל שני הצדדים בסכסוך מאוחדים בדעה אחת – טובת הילדים. זו גם הגישה המנחה את בית המשפט בבואו להחליט על הסדרי ראיה ומשמורת. "חזקת הגיל הרך" קובעת כי עד גיל 6 לפחות טובת הילד היא להישאר בחזקת אימו. מי שעוזר לשופטים להחליט מי מההורים מסוגל לספק טוב יותר את הצרכים של הילד הם אנשי מקצוע: פסיכולוגים, רופאים ועובדים סוציאליים. חשוב לזכור שטובת הילד יכולה להשתנות, כמו גם התנאים של ההורים, ולכן פסק הדין בנושא משמורת אף פעם לא סופי.

 

הסדרי ראייה

 

הסדרי ראייה נועדו עבור הצד שלא זכה במשמורת, והם קובעים מתי ולכמה זמן יכול ההורה להיפגש עם ילדיו. כך למשל, נהוג לקבוע שכל סוף שבוע שני הילדים יבלו עם ההורה השני, ובנוסף עוד יום או יומיים במהלך השבוע, בהם יוכלו להיפגש. הסדרי הראייה קובעים גם איך יתחלקו הילדים בחגים, נוהל יציאה לחו"ל, ואפילו רדיוס מסוים שבו רצוי שהילדים יתגוררו כדי לא להתרחק מההורה השני. חשוב לציין כי הסדרי ראייה חשובים לא רק להורה, אלא גם, ובעיקר, לילדים. הקשר עם ההורה חשוב כי מעניק להם ביטחון עצמי ותחושה שאוהבים אותם. גירושין וילדים זה תחום רגיש ביותר, ולכן יש לעשות מאמץ כדי לא לפגוע בקשר בין הילד להורה.

פוסטים נוספים מתוך הבלוג