תביעה: הרווקה גנבה זרע לחשפן

גבר רווק כבן 52, תושב תל אביב, שעבד שנים רבות כחשפן מסיבות ועתה הוא מובטל, הופתע לקבל הודעה בדואר על תביעת אבהות אשר הגישה נגדו אישה שלא זיהה את שמה.

לאחר שפרקליטו, עו"ד גירושין אבי גפן, יצר קשר עם עורכת דינה של הצעירה, התברר לחשפן כי מדובר באישה אשר פגש באחת מהופעותיו, במסיבת רווקות לפני כתשע שנים. לדבריו, לאחר שרקדו ריקודים צמודים, התלווה אליה אל ביתה, וקיים עימה יחסי מין מזדמנים.

לדברי התביעה, הצעירה, המשמשת כאשת חינוך, טענה כי היא משתמשת באמצעי מניעה, ועל כן קיימו השניים יחסי מין לא מוגנים.

לדברי עו"ד גפן, יותר משמונה שנים לאחר המפגש החפוז, התבשר החשפן כי הוא אב לילד, שמעולם לא הכיר. לדבריו, הצעירה שגידלה עד עתה את בנה בכוחות עצמה, החליטה לפתע לחשוף את סוד הילד בפני אביו, ולדרוש ממנו מזונות.

בימים אלה פנה עו"ד אבי גפן אל בית המשפט למשפחה, בבקשה שידחה את תביעת המזונות שהגישה אשת החינוך נגד החשפן, מפאת שיהוי, ובשל פערי השכר הגבוהים ביניהם.

לפני כתשע שנים הכיר גבר תל אביבי,צעירה מהשפלה, במסגרת מסיבת רווקות, שבה שימש כחשפן. האווירה המתירנית עשתה את שלה, והצעירה החלה לרקוד עם החשפן ריקודים צמודים ופרובוקטיביים.

בתום האירוע, הזמינה הצעירה את החשפן אל ביתה. השניים ניהלו מפגש מיני וסוער, ללא קונדום. לטענת הגבר,המובאת בתביעת נזיקין אותה הגיש לאחרונה נגד האישה, זו חזרה באוזניו והרגיעה אותו כי היא מוגנת, "וכי אין סיכוי שהיא תיכנס להיריון".

לדברי עו"ד גפן לגבר לא הייתה כל סיבה לפקפק בדברי הצעירה, היא נראתה אישה נורמטיבית ואחראית לחלוטין, עובדת חינוך בתפקיד בעל אחריות לא קטנה, ומדגישה כל הזמן כיצד היא מכורה לעבודתה, מאוהבת בה, עד שאין לה זמן לחיים פרטיים. לדברי הגבר, היא גם הצביעה על חפיסת גלולות מותחלת שניצבה על השידה ליד המיטה לחיזוק דבריה

לדברי עו"ד גפן, הדבר האחרון שהגבר תיאר לעצמו, הוא כי תשע שנים לאחר שנפרדו דרכיהם מאז אותו מפגש חפוז, הוא ייפגש בה שוב, הפעם בהיכל בית המשפט, במאבק על מזונות לילדם המשותף, שעד לא מזמן לא ידע על קיומו.

"הבשורה התקבלה בהלם מוחלט "

את הבשורה כי יש לו בן קיבל הגבר בדואר, באמצעות שלוש מעטפות ובהן תביעת אבהות, תביעת משמורת ותביעת מזונות.

לדברי עו"ד גפן, הבשורה הכתה אותו בהלם מוחלט והוא שקע בדיכאון. "כל חייו חי מרשי בידיעה, כי הוא אחראי אך ורק לעצמו ולגורלו, ללא ילדים, וכך גם תכנן את מהלכיו. הוא פרש מחיי ההוללות כחשפן, וסבר כי אורח חייו הצנוע, ובין היתר העובדה שאינו עובד באופן קבוע, ואף מסובך בחובות, לא ישפיעו לרעה על אף אחד מלבד עליו עצמו, מפני שאף אחד אינו תלוי בו לפרנסתו" אומר עו"ד גפן. "והנה פתאום, בגיל 52, צץ לו להפתעתו בן עלום, ואיתו גם תביעות כספיות שיכריעו את גורלו,וידרדרו אותו לעוני משווע ואף לרעב" טוען עו"ד גפן.

הגבר לא ניסה לכפור בחובת המזונות כשלעצמה, אך ידע שאין לו שום אפשרות לשאת בהם בטח שלא במצבו כיום, שהוא הרבה יותר גרוע ממצבה הכלכלי של האישה שבחרה לגנוב את זרעו.

פערים כלכליים גדולים בין האב לאם

לדברי עו"ד גפן, במהלך 9השנים שבהן לא היו השניים בקשר, התנהלו חייהם של הגבר והאישה בשני נתיבים שונים לגמרי. בעוד שהגבר איבד את מקור פרנסתו בשל גילו, והתקשה להשתלב במסגרת תעסוקתית הולמת, האישה המשיכה בקריירה שלה בתחום החינוך, משתכרת לפרנסתה כ10,000 שקלים נטו לחודש, זוכה לזכויות סוציאליות מהטובות במשק, ומתגוררת בדירה שבבעלותה, שכבר כמעט סיימה לשלם עליה את מלוא המשכנתא עליה.

לדברי עו"ד גפן, עובדה זו לא ריפתה את ידיה של הצעירה, שעמדה על דרישתה כי האב ישא בתשלום המזונות של בנו, כנראה בשל רצונה לעקור את מקום מגוריה אל מרכז תל אביב, שם המחיה וההוצאות על גידול ילדים ידועות כגדולות הרבה יותר מבפריפריה.

"יש להעמיד את דמי המזונות על המינימום האפשרי"

לדברי עו"ד גפן, השיהוי בהגשת תביעת האבהות והמזונות מעורר תמיהה. לדבריו, אין עוררין על כך שהילד נולד מיחסי מין מזדמנים, וכי אמו הסתירה את דבר קיומו מאביו לאורך אותם שנים, אך מדוע זו בחרה להגיש את תביעתה שנים כה ארוכות לאחר הולדתו?

לדברי עו"ד גפן, הדרך בה נהגה האישה מעידה על חוסר בתום לב, וההחלטותיה הקפריזיות לגנוב את זרעו של הגבר, להסתיר את דבר ההתעברות ממנו, להסתיר את הבאת הילד לעולם, ואז יום אחד, להפיל עליו את הידיעה כרעם ביום בהירמעידות יותר מאלף עדים על צורת חשיבתה הצינית והתועלתנית, שאל לו לבית המשפט לחזק אותה בקביעותיו.

כמו כן, טוען עו"ד גפן, הפערים המשמעותיים במצבם הכלכלי וביכולת ההשתכרות של האב בעל כורחו, והאםהם פוערי עיניים, ועלולים לגרום לחוסר צדק משווע.

עו"ד גפן הגיש תביעת נזיקין נגד הצעירה, על כך שדרדרה את הגבר, אבי בנה, לתהומות דיכאון, גרמה לו ללילות ארוכים ללא שינה בשל תביעתה הקנטרנית, שינתה לחלוטין את מסלול חייו, אליו הורגל לאורך שנים כה ארוכות, וכן בשל כך שמנעה ממנו לראות את בנו במשך שנים כה ארוכות.

כמו כן, ביקש עו"ד גפן להעמיד את סכום המזונות עלפחות מן המינימום הנהוג, כלומר על סך של 1,100שקלים, ואותם לחלק בין הצדדים באופן שווה,וזאת לצד קיום הסדרי ראיה כלשהם, שיאפשרו לאב להכיר את בנו.

פסק הדין

לאחר ששמע את הצדדים, שאף עלו להעיד, ובשל התחשבותו במכלול הנסיבות לרבות טענות האב לגניבת זרע – החליט ביהמ"ש להקל על האב בתשלום מזונות ילדו. גם העובדה שהאב הגיש תביעת נזיקין, שבה טען לנזקים רבים כתוצאה ממעשי האם, שיחקה לטובתו, וגרמה לכך שהמזונות שנפסקו לבסוף נפלו בהרבה מהסכום המינימאלי המקובל בפסיקה.

עו"ד אבי אבי גפן מתמחה בדיני משפחה, קביעת משמורת, מזונות, חלוקת רכוש, ניהול עזבונות, ירושות ועוד. משרדו של עו"ד אבי גפן בבית גיבור במתחם בורסת היהלומים ברמת גן. www.avigeffen.com